آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
امریکا از آغاز بررسی‌های دیوان بین‌المللی کیفری در مورد تلفات غیرنظامی در جنگ افغانستان خبر می‌دهد

امریکا از آغاز بررسی‌های دیوان بین‌المللی کیفری در مورد تلفات غیرنظامی در جنگ افغانستان خبر می‌دهد

با وجود انتقادهای دیوان بینالمللی کیفری از تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان، وزیر خارجه امریکا میگوید که این دیوان بررسیهای خود را در مورد پرونده جرایم جنگی در افغانستان آغاز کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این در حالی است که موارد متعددی از تلفات غیرنظامیان که می‌تواند جنایت جنگی به حساب بیاید، در حملات هوایی و زمینی نیروهای امریکایی در افغانستان به وقوع پیوسته است.
 
دیوان بین‌المللی کیفری در گزارش اخیرش از نیروهای ناتو به ویژه امریکایی انتقاد کرده که باید از بروز تلفات غیرنظامیان در مأموریت‌شان جلوگیری کنند.
 
این در حالی است که پیش از این امریکا اعلام کرده بود که اگر دیوان بین‌المللی کیفری‌ به تحقیق درباره اتهام جنایت جنگی علیه نیروهای این کشور در افغانستان ادامه دهد، این دیوان را تحریم خواهد کرد. امریکا عضویت این دیوان را ندارد، اما افغانستان در سال ۲۰۰۰ میلادی عضویت این دیوان را کسب کرد.
 
با این وجود، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل که امروز برگزار شد، تأکید کرد که تلاش‌ها جریان دارد تا ایتلاف بین‌المللی در کنار همکاران افغان‌شان، بر اساس قوانین جهانی اجراات کنند.
 
وی گفت که حفاظت از جان غیرنظامیان یک اولویت در برنامه‌های آن‌ها است.
 
پمپئو خاطرنشان کرد: “دفتر دادستان دیوان بین‌المللی کیفری یا ای اس اس در حال بررسی پرونده کارمندان ایالات متحده در ارتباط با جنگ افغانستان است. ما تمام اقدامات لازم را جهت محافظت از مردم ما و متحدان ناتو که در کنار ما در داخل افغانستان مبارزه می‌کنند، برای جلوگیری از اجراات غیرقانونی روی دست خواهیم گرفت؛ چون ما می فهمیم وقتی این می‌تواند برای مردم ما اتفاق بیفتد، برای مردم شما نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. حالا پرسش این‌جاست که آیا دادگاه همچنان به اهداف اولیه خود ادامه خواهد داد؟”
 
این در حالی است که دبیرکل ناتو تأکید می‌کند که آموزش نیروهای نظامی می‌تواند تلفات غیرنظامیان را در میدان‌های نبرد کاهش دهد.
 
ینس استولتنبرگ می‌گوید: “شریک سازی مسوولیت ها گام دیگری است که چگونه می‌توانیم برای مبارزه با هراس افگنی تلاش کنیم و از ماموریت آموزشی ناتو در افغانستان نیز حمایت کنیم، این ها همه مسایلی اند که ما در مورد آن بحث خواهیم کرد”.
 

 ارسال در حدود 3 ماه قبل  ادامه مطلب »