آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
ترامپ: امریکا آماده حمله مجدد به سوریه است

ترامپ: امریکا آماده حمله مجدد به سوریه است

به گزارش مانیتورینگ آوا، همزمان گزارش‌ها حاکی از تلاش‌های تازه در شورای امنیت سازمان ملل متحد است تا یک تحقیقات «مستقل» درباره ادعاها در خصوص استفاده سوریه از سلاح کیمایی مورد بررسی قرار گیرد.
 
امریکا، انگلیس و فرانسه که روز گذشته به اهدافی در سوریه حمله کردند پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در این باره در این شورا منتشر کردند.
 
این در حالی است که غرب بدون آنکه حتی منتظر انجام تحقیقات زیر نظر سازمان ملل در باره حمله ادعایی در سوریه بماند، به آن کشور حمله کرد؛ حمله ای که با واکنش شدید جامعه بین المللی و خشم روسیه مواجه شد.
 
روسیه تاکنون تحقیقات «مستقل» مورد نظر غرب در این زمینه را وتو کرده است.
 
این پیش‌نویس همچنین خواستار گزارشی از سوی سازمان منع استفاده از سلاح های کیمیایی (او پی سی دبلیو) ظرف مدت ۳۰ روز شده است. این سازمان یک هفته پیش گروهی را برای تحقیق درباره حمله کیمایی در دوما به این منطقه اعزام کرده است.
 
ان تحولات کمی پس از آن صورت گرفته است که امریکا به همراه انگلیس و فرانسه ادعا کردند که “قلب برنامه تسلیحات کیمیایی” حکومت سوریه را هدف قرار داده و می‌گویند آن را “فلج” کرده‌اند.
 
عملیات “دقیق، قاطع و مؤثر
 
وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، روز شنبه اعلام کرد که حملات هوایی به حداقل سه مرکز در نزدیکی حمص و دمشق “برنامه تسلیحات کیمیایی سوریه را سال ها به عقب برده است.”
 
جنرال کنت مک‌کنزی؛ از مقامات ارشد پنتاگون، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این عملیات “دقیق، قاطع و مؤثر” انجام شده است. او گفت به ویژه با بمباران یک مرکز تحقیقات و توسعه در محله برزه واقع در شمال دمشق “قلب” برنامه کیمیایی ارتش سوریه هدف قرار گرفت.
 
جنرال امریکایی ادعا کرد که پدافند هوایی سوریه نتوانست هیچ موشک یا هواپیمایی را ره گیری و سرنگون کند؛ جنرال مک‌کنزی گفت سیستم دفاع هوایی روسیه واکنشی نشان نداد؛ اما پدافند هوایی سوریه – عمدا پس از پایان بمباران ها – ۴۰ موشک شلیک کرد.
 
این در حالی است که هم دولت های سوریه و روسیه و هم منابع مستقل، تأیید کرده اند که سوریه دست کم ۷۰ موشک از بیش از ۱۰۰ موشک شلیک شده را رهگیری و منهدم کرده است.
 
تصاویری نیز از بقایای موشک های منهدم شده امریکا و متحدانش در سوریه، منتشر شده است.
 
 
وزارت دفاع روسیه می‌گوید پدافند هوایی سوریه از مجموع ۱۰۳ موشک شلیک شده، ۷۱ موشک را ره‌گیری و نابود کرده است. روسیه می گوید عملیات امریکا و انگلیس را زیر نظر داشته؛ اما عملیات فرانسه را دنبال نکرده است. مقامات روس می‌گویند بنا بر گزارش های مقدماتی، پرسنل نظامی یا اشخاص غیر نظامی کشته یا زخمی نشده اند.
 
ولادیمیر پوتین؛ رئیس جمهوری روسیه، قویا اقدام امریکا و متحدانش را محکوم کرده است. روسیه پیشتر هشدار داده بود که اگر پرسنل نظامی این کشور آسیب ببینند، دست به اقدام تلافی جویانه خواهد زد.

 

انتقاد شدید از امریکا و متحدانش در شورای امنیت

 

روز شنبه،‌روسیه تلاش کرد که با تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام امریکا و متحدانش را محکوم کند؛ پیش نویس این قطعنامه در برابر هشت رای منفی و چهار رای ممتنع به جایی نرسید؛ چین، بولیوی و روسیه به پیش نویس رای مثبت دادند.

 

جلسه شورای امنیت همچنین شاهد جدال لفظی مجدد نمایندگان امریکا و روسیه بود. واسیلی نبنزیا؛ نماینده روسیه، گفت وقت آن رسیده است که امریکا بفهمد استفاده از زور در عرصه بین المللی باید مطابق منشور ملل متحد باشد.” او سیاست امریکا را “استعمار نو” خواند.

 

نیکی هیلی؛ نماینده امریکا، در واکنش روسیه را به انتشار اطلاعات غلط و تقلا برای حمایت از بشار اسد متهم کرد و گفت حملات نه برای تلافی یا نمایش قدرت؛ بلکه برای نابودی توانایی نیروهای سوری در استفاده از تسلیحات کیمیایی بوده است.

 

هیلی گفت: “ما اطمینان داریم که برنامه تسلیحات کیمیایی سوریه را فلج کرده ایم. ما آماده ایم که اگر حکومت سوریه آن قدر احمق باشد که دوباره اراده را محک بزند، این فشار را ادامه بدهیم.”

 

بشار جعفری؛ نماینده سوریه هم ضمن محکوم کردن حملات، گفت امریکا و متحدانش باید منشور ملل متحد را بخوانند؛ او سه نسخه از منشور ملل متحد را نشان داد و گفت دو نسخه به انگلیسی و یکی به فرانسه است.

 

بشار جعفری همچنین گفت امریکا با فلسفه “یا با ما، یا بر ما” باعث بازگشت جنگ سرد شده است. وی افزود او گفت مرکز ادعایی تولید تسلیحات کیمیایی در برزه پیش از این بازرسی شده بود.

 

بشار اسد؛ رئیس جمهوری سوریه، در پاسخ به حملات هوایی امریکا، انگلیس و فرانسه گفته است که این حملات سوریه و مردم این کشور را بیشتر از همیشه به مقابله با تروریزم در کشور مصمم کرده است.

 

رئیس جمهوری سوریه این سخنان را در تماسی تلفنی با حسن روحانی؛ رئیس جمهوری ایران بیان کرد.

 ارسال در حدود 8 ماه قبل  ادامه مطلب »