آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
مقالات بی نظیر – «مقاومت»؛ نه تسلیم و بوسه بر پنجه گرگ

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۳

 

 

شاه‌کلید موفقیت انقلاب و انقلابی‌ها؛

«مقاومت»؛ نه تسلیم و بوسه بر پنجه گرگ

چهل سال گذشت، با هر سختی و مقاوت و پیگیری آرمان‌های انقلاب و اینک با گذشت بیش از چهار دهه از انقلابی که با خون شهدا تضمین شده است کلیدواژه‌ای به عنوان شاه‌کلید گشایش مشکلات موجود از سوی مقام معظم رهبری به ملتی که چهل سال در جنگ و ترور و تحریم پای انقلاب و نظام ایستاده‌اند پیشنهاد شده اند. کلیدواژه‌ای برای دوام و بقای انقلاب و کنار زدن همه آنهایی که چشم به نابودی انقلاب دوخته‌اند، کلیدواژه‌ای به نام «مقاومت».
رهبر معظم انقلاب در نخستین روزهای ورود به دهه پنجم فجر پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به نقاط مثبت و قابل نقد موجود در کشور نکاتی قابل تامل را بیان کردند و در متنی تامل‌برانگیز فرمودند: «همه‌ی راه‌حل‌ها در داخل کشور است. اینکه کسی گمان کند که «مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است و علّت تحریم هم مقاومت ضدّ استکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است؛ پس راه‌حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه‌زدن بر پنجه‌ی گرگ است» خطایی نابخشودنی است. این تحلیل سراپا غلط، هرچند گاه از زبان و قلم برخی غفلت‌زدگان داخلی صادر میشود، امّا منشأ آن، کانونهای فکر و توطئه‌ی خارجی است که با صد زبان به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و افکارعمومی داخلی القاء می‌شود.» متنی که کلیدواژه‌های بسیاری را برای ادامه مسیر انقلاب می‌تواند بازگو کند و راه‌حلی برای ادامه روند آرمان‌های انقلابی تلقی شود.

راه‌حل‌ها در داخل است
نخستین اصل مهمی که بارها و بارها مقام معظم رهبری و همه کارشناسانی که دلسوز کشور هستند به آن اشاره کرده‌اند این است که راه‌حل‌ها در داخل کشور است و راه‌حل مشکلات و نواقص زانو زدن و بله‌قربان‌گویی در مقابل غرب نیست. اما این موضوع به قدری مهم است که رهبر معظم انقلاب در بیانیه آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی یکبار دیگر آن را بیان می‌کنند. رهبر معظم انقلاب به نوعی با این جمله تاکید دارند که مسئولان و مردم به جای تمرکز روی مباحثی چون چگونگی مذاکره با غرب و راهکار جدید آنان برای مراوده مالی و یا تصویب کنوانسیون‌های مشکوک جهت جلب رضایت آنها و… وقت و انرژی خود را صرف توانمندسازی داخلی و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه کشور کنند. تکرار این جمله ناشی از اهمیت آن و تلنگر به کسانی است که بدون اشاره به دستاوردهای تقریبا هیچ قبلی از کوتاه آمدن مقابل غرب همچنان به تشویق افکار عمومی به تلاش برای رضایت غربی‌ها جهت حل مشکلات اصرار دارند.
رهبر معظم انقلاب یکبار دیگر کلیدواژه‌ای را به کار بردند تا رمز موفقیت انقلاب و انقلابی‌ها را یادآوری کرده و از اهمیت توجه به ظرفیت‌های داخلی به جای تلاش بیهوده برای کسب رضایت غربی‌ها بگویند و به آنهایی که هنوز ذوب در وعده‌های غرب هستند نهیب بزنند.

مشکلات ناشی از تحریم نیست
در متن قابل تامل رهبری نکته‌ای وجود دارد که بررسی آن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. نکته‌ای که می‌گوید آنچه مشکلات را در کشور دامن زده تحریم نیست و به نوعی سوء‌مدیریت مسئولان در حل مشکلات را عامل آنها معرفی می‌کند، البته این سوء مدیریت پیش از این بارها از زبان رهبر و حتی روسای جمهوری پیشین قبل از روی کار آمدن مطرح شده بود، حتی خود روحانی نیز قبل از پیروزی در انتخابات سال ۹۲ در سخنرانی‌های خود متعدد از سوء‌مدیریتی که مشکلات را دامن زده نام می‌برد اما شاید به دلیل آسان بودن انداختن مشکلات به گردن بیگانه به جای تلاش برای رفع سوء‌مدیریت‌ها بعد از مدتی مدیران اجرایی ترجیح می‌دهند که مواضع دیگری را اتخاذ کرده و اغلب مشکلات را ناشی از تحریم‌ها ببینند. در حالی که تجربه ثابت کرده آنجا که تکیه به دستاوردهای خودی صورت گرفته و تلاشی در جهت حفظ آرمان‌ها و قدم گذاشتن در راه انقلاب با حمایت از نیروهای انقلابی و جوانان شده است، توانسته‌ایم با هر تحریمی حتی با ناجوانمردانه‌ترین آنها کنار آمده و مشکلات را برطرف کنیم و بالعکس هر بار که با خوش‌خیالی برای برداشتن تحریم‌ها و گره زدن این مشکل به رفع مشکلات دیگر در کشور اندیشیده و در این مسیر تلاش کرده‌ایم مانند آنچه در برجام رخ داد دستاوردی بهتر از زمانی که مذاکره‌ای نبود کسب نکرده‌ایم. این نهیب رهبری که در جهت روشنگری مردم بیان شده است، دومین اصلی است که باید انقلابی آنها را قاب کنند و در خاطر داشته باشند تا هر جا در تنگنا ماندند راه‌حل مشکل را در جای دیگری به جز تحریم‌های دشمن جست‌وجو کنند. 

منشا «القای مشکلات به خاطر تحریم است» توطئه‌گران هستند
اما نکته قابل تامل دیگری در برشی که از سخنان مقام معظم رهبری برداشتیم وجود دارد، نکته مهمی که اشاره به ضرورت فهم روش القایی دشمن به مسئولان و مردم داشته و می‌گوید که باید حواسمان باشد تا از مسیر اصلی به روش‌های پروپاگاندای رسانه‌ای پرت نشویم. نکته‌ای که اشاره دارد تا بدانیم اگر بنگاه‌های خبرپراکن غربی تلاش داشت تا علت مشکلات کشور را به جاهایی ببرد که خوشایند گرگ‌صفتان و دست‌کش مخملی‌ها باشد، به راحتی از مسیر پرت نشویم و ریشه اصلی را ببینیم. رهبر معظم انقلاب ضمن تاکید بر اهمیت فهم مسائل و تلاش برای تعقل به جای تحت تاثیر القائات قرار گرفتن به مردم و مسئولان، تاکید دارند که برخی در داخل و خارج نشستند که مردم و مسئولان را به سمتی هدایت کنند، به سمت ناامیدی از مقاومت و تلاش جهت رضایت دشمنان برای حل مشکلات. اینجاست که ایشان نهیب زده و تبیین‌کننده راه آینده می‌شوند و می‌گویند که حواسمان را جمع کنیم و بدانیم که آنچه شاه‌کلید حل مشکلات است در داخل است، در مقاومت است نه لبخند به غرب و تلاش برای باج دادن به آنها جهت جلب رضایتی که رفع مشکلات را برایمان به ارمغان می‌آورد.

مقاومت یعنی…
در نهایت مقام معظم رهبری در بخشی از توصیه‌هایشان مقاومت را به ملت به عنوان شاه‌کلید و گره‌گشای مسیرهایی که دشمن آنها را مسدود می‌سازد عنوان می‌کنند و به مردم این کلیدواژه را هدیه می‌دهند تا نسل‌های آتی بدانند و بفهمند که جز با مقاومت نمی‌شود پیشرفت.
به نوعی مقاومت یعنی ایستادن در مقابل زور، تن ندادن به خواسته‌های نامشروعی مانند مذاکره موشکی و معامله امنیت کشور، مقاومت یعنی ماندن در مواضع انقلابی و حمایت از مظلوم در هر کجای کره خاکی، مقاومت یعنی تلاش برای خودکفایی در اقتصادی، صنعت و…، مقاومت یعنی بها دادن به مردم به جای لبخند زدن به دشمن. مقاومت یعنی تلاش برای کشف استعدادها و پرورش آنها و بهره‌برداری از دستاوردهایی که به دست نسلی انقلابی رقم می‌خورد به جای وارداتی بدون فکر و کمرشکن، مقاومت یعنی ممانعت از خام‌فروشی نفتی که باید به آیندگان هم برسد و تلاش برای رونق صادرات غیرنفتی. مقاومت یعنی تلاش برای ساخت موشک و کسب دستاوردهای نظامی جدید و به روز به جای اعتماد به دشمن.

نویسنده: مائده شیرپور

 

Share/Save/Bookmark

 

 ارسال در حدود 1 هفته قبل  ادامه مطلب »