آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
پیامبر اسلام، پایه گذار دموکراسی اسلامی

پیامبر اسلام، نخستین بنیانگذار نظام دموکراسی بودند که توانستند بزرگترین و بهترین کانون جامعه دموکراتیک را بر مبنای آموزه های اسلام در مدینه پی ریزی نمایند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) شماری از دانشجویان و عالمان دین در گفتمانی که از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) به مناسبت رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) تحت عنوان “از بعثت تا رحلت؛ رسالت پیامبر و مسؤولیت ما”  در کابل برگزار شده بود، به اظهار نظر پرداختند.

سیدمحمد تالوت فاضل پور یکی از دانشجویان اشتراک کننده در این گفتمان می گوید: پیامبر اسلام(ص) نخستین شخصیتی بودند که در بحرانی ترین شرایط حاکمیت جهل، توانستند پایه های دموکراسی واقعی را در مدینه اساس گذاری نمایند.

آقای فاضل پور افزود: اگر بعد از گذشت قرن ها، غربی ها شعار دموکراسی را سر دادند و مطرح نمودند، ولی پیامبر اسلام قرن ها قبل از شعارهای غربی ها، بزرگترین و بهترین کانون جامعه دموکراتیک را بر مبنای آموزه های اسلام در مدینه و در عمل پی ریزی کردند که تاکنون، هیچ دولتی نتوانسته هم چون پیامبر اسلام، دموکراسی واقعی را در گوشه های گیتی، ترسیم کند.


وی با اشاره بر وضعیت فعلی افغانستان، گفت: قریب بیست سال است که در جامعه ی ما شعار دموکراتیک کردن مطرح است و بلندگویان زیادی بودند و هستند که در راستای دموکراسی سازی کار می کنند و اما، تاکنون هیچ تغییراتی نیامده که ما نشانه های مردم سالاری را در آن ببینیم. با آن که پیامبر اسلام ص به زودترین فرصت موفق شد جامعه ی کاملا طبقاتی و اختلافی را به جامعه ی بی طبقه و برابر تبدیل کنند.

این فعال دانشگاهی تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است، پیروی واقعی از سنت راستین نبوی می باشد که متأسفانه از سال های زیادی بدینسو، ما نتوانستیم آموزه های اسلامی را درست تفسیر کنیم و در جامعه خود پیاده ورزیم و عامل اصلی آن عمل نکردن مردم به آموزه های دینی بوده و بخصوص کم کاری علمای دین موجب گردید که ما بیشتر در بحران بی مدیریتی دینی گرفتار شویم.

سیدمحمد سروری از دانش آموزان شرکت کننده در گفتمان فرمود: حضرت محمد(ص) یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ می باشد که در یکی از بدترین مقاطع زمانی ظهور نمودند. اما با وجودی که شرایط اجتماعی و سیاسی حاکم در جامعه وحشتناک بود، با آنهم پیامبر بزرگوار اسلام تغییرات عمده و اساسی را توانستند در همان وضعیت خفقان اجتماعی و سیاسی به وجود بیاورند.


او در بخش دیگری از سخنان خود اضافه نمود: برنامه های اسلام که از سوی حضرت به بشریت تبلیغ و رسانده شدند، در میان ما که پیروان حضرت محمد(ص) می باشیم، کمتر دیده می شود و آنچه لازم بود، ما نتوانستیم استفاده کنیم.

در همین حال آقای سیدذکی موسوی از عالمان دین کشور با توجه به رسالت پیامبر اسلام(ص) و مسؤولیت سنگین مسلمانان گفت: نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله رسالت بزرگی را عهده دار بودند و آنچه توان داشتند انجام دادند و هیچ کاری که از توان حضرت بوده و انجام نداده باشند، وجود ندارد.

آقای موسوی با بیان این که در شرایط حاضر ما چه مسؤولیت داریم، عنوان کرد: ما نسبت به هر زمانی مسؤولیت داریم که در جهت احیای تفکر مکتب محمدی تلاش بورزیم و در راستای ترویج تفکر اسلامی، حوزه های علمیه با وجه نیکو کار کرده و در درون خود شخصیت های مبارز، انقلابی و خدمتگزاری را پرورده اند و آنچه در صحنه ی مبارزه بیشتر ظهور نمودند، همین تربیت یافتگان حوزه بودند که تعدادی با فقه، اصول و حدیث به تبیین احکام دینی و روایات نبوی پرداختند و تعدادی هم با کلام و فلسفه و عرفان توانستند مسیر حرکت جوامع اسلامی را مشخص و روشن سازند.


 

 ارسال در حدود 2 ماه قبل  ادامه مطلب »